Prírodné zdroje Kúpeľov Piešťany

Piešťanské sírne bahno
Obsahuje unikátny živý ekosystém, ktorý sa svojimi liečivými vlastnosťami preslávil po celom svete. Bahno vzniká v obtokovom ramene Váhu v mieste, kde vyviera sírna termálna minerálna voda.

Po vyťažení z rieky dozrieva bahno ešte aspoň jeden rok v špeciálnych bazénoch, do ktorých priteká sírna termálna voda a obohacuje zmes o minerálne látky. Vyzreté bahno má maslovitú, mazľavú konzistenciu, je veľmi plastické, tepelne vodivé, ochladzuje sa 4-krát pomalšie ako voda. Na telo sa aplikuje pri teplote cca 45°C (v rozsahu 44°- 46°C).


Ako pôsobí bahno?

Zábaly bahnom z Piešťan pôsobia na výživu chrupavky, na minerálne zmeny kostí, na kĺbové púzdra a na svaly a šľachy. Významné je aj pôsobenie na metabolizmus  medzistavcovej platničky, pri ktorom dochádza k obnove substancii platničky a k zlepšeniu jej hydratácie. Ďalším účinkom je potlačenie deštrukcií kĺbových štruktúr pri zápalových ochoreniach kĺbov.Piešťanská termálna minerálna voda
Prírodná liečivá voda s teplotou 67° - 69°C vyviera z hĺbky 2000 metrov, vynáša niektoré špecifické zlúčeniny a energiu zemskej magmy. Je stredne mineralizovaná, síranovo-hydrogenouhličitanová, vápenato-sodná, s obsahom liečivého sírovodíka a minerálnych látok.

Väčšia časť prameňov, ktoré vyvierajú na kúpeľnom ostrove, je odborne zachytená, zvyšné pramene vyvierajú do obtokového mŕtveho ramena rieky Váh.


Ako pôsobí Termálna voda?

Fyzikálnym účinkom termálnej minerálnej vody je hypertermická reakcia organizmu. Do tejto reakcie sa zapája nervový, srdcovo-cievny, respiračný a endokrinný systém, ale aj imunitný systém. Dôležitý je aj chemický účinok sírnej vody  z  kože  do hlbších tkanív, kde potláča aktivitu kyseliny hyalurónovej. Síra tiež zlepšuje prekrvenie, odstraňuje odumreté kožné bunky, prispieva k obnove pokožky a má antibakteriálne účinky.